Pomyśl, kiedy ostatnio czułeś/czułaś, że masz w sobie taki ogrom energii, że starczy Ci jej na wykonanie wszystkich obowiązków, a do tego pozostanie jej tyle, że poszukasz innych, ciekawych rzeczy do robienia?

Brzmi jak bajka, prawda?

Nie jesteś sam/sama!

Objawy wypalenia są podstępne.

Przychodzą niezauważalnie, powoli.

Dotykają tych, którzy kochają swoją pracę.

Męczą też tych, którzy jej nie cierpią.

Po czym poznać pierwsze objawy wypalenia i co zrobić, by w końcu nie czuć się całkowicie pozbawionym siły?

Oto kilka sztandarowych przykładów i sposoby na radzenie sobie z nimi.

1. Twoja codzienna lista rzeczy do zrobienia wydaje Ci się przytłaczająca, nawet jeśli są na niej sprawy, które kiedyś sprawiłyby Ci radość?

To niedobrze! Zadziałaj szybko!

Umieść na swojej liście najwyżej 3 rzeczy na dzień. Podziel rozsądnie swoje obowiązki. Nie musisz wszystkiego zrobić w poniedziałek, prawda?

2. Czujesz się wyczerpany/wyczerpana i próbujesz temu zaradzić, zwiększając ilość wypijanych kaw?

Zanim to zrobisz, wykonaj mały rachunek sumienia: czy pijesz dostateczną ilość wody? Czy śpisz wystarczającą liczbę godzin? Czy regularnie uprawiasz (jakikolwiek) sport? Czy regularnie jesz posiłki?

3. Brakuje Ci motywacji do wstania z łóżka.

Drzemka włączana kilkakrotnie? Nastawianie budzika półtorej godziny wcześniej (true story)? To prosta droga do jeszcze większego wyczerpania.

Znajdź chwilę wolnego czasu i zastanów się w spokoju, dlaczego wstajesz rano. Może masz dobrze płatną pracę, która pozwala Ci na wygodne życie? Może dzięki niej utrzymujesz swoją rodzinę i stać Was na wszystko, co potrzebne? A może nie wstajesz do pracy, ale do dzieci, które dzięki temu czują się bezpieczne i zadbane?

4. Inni ludzie Cię irytują (bardziej niż zwykle ;)).

To naturalne, że inni zaczynają Cię bardziej irytować, jeśli czujesz się wyczerpany/wyczerpana. Nawet mała kropla może przelać czarę goryczy.

Łatwo jest zrzucać winę na innych. Zamiast tego zastanów się, czy jest coś, co możesz zmienić, rozmawiając spokojnie z osobą, której zachowanie Cię drażni.

Objawy wypalenia i jak sobie z nimi radzić

Objawy wypalenia i jak sobie z nimi radzić

5. Wszystko wydaje się obowiązkiem.

Kiedyś wyjście na basen Cię cieszyło, nie mogłeś/mogłaś się doczekać swojego ulubionego filmu, a gotowanie dawało Ci radość. Teraz do wszystkiego musisz się zmuszać?

Każdego dnia zaplanuj coś, co sprawi Ci autentyczną przyjemność i radość.

6. Nie masz czasu na odpoczynek.

Jeśli brakuje Ci czasu na codzienny relaks, prawdopodobnie zbyt wiele czasu poświęcasz innym. Zastanów się, co możesz zmienić w planie swojego dnia, by zyskać czas tylko dla siebie. Odpoczynek, jak każdemu, po prostu Ci się należy!